Gaven til parret, der har alt

Brudepar

Hvordan finder man den originale bryllupsgave til parret, der i forvejen har ALT?

Tekst: Winnie Korse | Foto: Philippe Rendu

Okay, der skal bruges lidt ekstra krudt på gaven til parret, der har alt. Parret, der, som langt de fleste brudepar i dag, har levet sammen et stykke tid, og som er ude over IKEA startbox-syndromet. Men er I nogle stykker, der slår jer sammen, er det slet ikke nogen umulig opgave. Bare se her.

Er du kommende brud, må du såmænd også gerne kigge med. Det kunne jo være du fandt et par ideer til ønskelisten…

Parrets interesser
I kender jo parret bedre end nogen. I ved, hvad der interesserer dem. Og måske er det kunst.
På Lauritz.com er der i kategorien ’Moderne billedkunst’ et hav af malerier og reproduktioner på auktion, så et gavekort hertil er ingen dum ide.

En gaveide kunne være en smuttur til London med adgangsbilletter til f.eks. Tate Modern som bl.a. har Miró på programmet fra april til september 2011. Med easyjet kan man flyve ud og hjem for under 500,- pr. person.
Er der en kreativ sjæl blandt giverne, kunne man lade sig inspirere af Miró’s skulpturer og kreere en selv – og dermed gøre gavekortet lidt festligere.

When in London…
Er parret nogle værre madører, var det måske noget med en middag for to på en af Jamie Oliver’s restauranter, Jamie’s Italian eller Fifteen. Men også hidsigproppen Gordon Ramsay huserer i London flere steder; bl.a. The Savoy Grill, The Warrington, Petrus, York & Albany, Maza.

New York byder også på den ene mere kulinariske oplevelse efter den anden. På gayot.com finder du Top 10-lister, f.eks. over de hotteste NYC-restauranter lige nu, den bedste pizza og lignende.
Har parret ikke d’herrers kogebøger i forvejen, kunne gavekortet sættes ind på en af siderne i f.eks. ’Jamie’s Amerika’.

På en kokkeskole kan parret gå stedets kokke i bedene og lære at lave f.eks. aftenens menu fra bunden. Kokkeskoler findes og i Rom eller Toscana, hvor man kan tilegne sig de mange fifs fra det magiske, italienske køkken.

Superlækre gryder, potter, pander, rivejern og værktøj til alskens formål som giver dig stor lyst til at give den gas ved blusset!

Bolig og have
Selv om bolig og have er ens store interesse, så kan det være rart med inspiration udefra. En dygtig have- eller indretningsarkitekt, der kan åbne parrets øjne for muligheder, de måske ikke selv har tænkt på. En indretningsarkitekt kan f.eks. hjælpe med møblering, belysning, materialeforslag, indretning af køkken eller badeværelse eller rådgive om tilbygning, ombygning eller nybygning.

Måske er parret nyetablerede i gammelt hus og har luftet noget i retning af ’når vi en gang får væltet den væg, så…’ Et gavekort til en murer/tømrer vil derfor sikkert også falde i god jord. I kunne evt. krydre gaven med gratis arbejdskraft over en weekend fra gavens givere. 10 hærdebrede mænd og 10 effektive kvinder kan nå en del over en weekend! Der kan males, slibes, fjernes tapet, ordnes have, lægges fliser… Og så er det tilmed en fest at være flere om det!

Måske er det en terrasse i lærketræ parret drømmer om? Så giver I dem et gavekort til en god trælasthandel – og ’pakker gavekortet ind’ på et 4 meter langt bræt (eller 3.80 som vist er standardmål…) Eller sætter det på en bambushavestol (348,- f.eks. set hos Notre Dame, Nørregade i København) – for hvem siger man ikke tage forskud på de glæder, der venter, når terrassen er færdigbygget? Som alternativ kan I hente en bæredygtig gør-det-selv-løsning til en fed liggestol af træpaller og skruer.

Forkælelse
Et spa-ophold er ren forkælelse. Men hvem siger, det skal være i Danmark? I Island finder du f.eks. den blå lagune, et mageløst naturfænomen og en (varm) kilde til velvære. Hver time strømmer 1.000 tons varmt vand ud i kilden – og man kan bade udendørs hele året. Rejserne til Island er billige. Afhængig af hvilken dag i ugen man rejser ud og hjem, men flyrejsen t/r kan gøres for under 1.000,- kr. pr. person.

Fra need to have til nice to have
I 1960’erne flyttede brudeparret som regel direkte fra deres respektive forældre og ind i deres nye, fælles hjem. Pigen havde typisk samlet på sølvtøj siden sin konfirmation, men ellers skulle parret starte forfra med alt. Derfor var det almindeligt, at bryllupsgaverne bestod af  fornuftigt service til hverdagsbrug, f.eks. rustfri stålfade, sovsekander osv. Men også porcelæn, bestik og sengelinned.

Her 40-50 år efter er det stadig hjemmet, parret har i fokus. Det kan man se ved et kig på de mange ønskeliste, der er lagt ud online. Ønskerne har nu bare mere karakter af nice to have, modsat 1960’ernes need to have. Brudeparrene ønsker sig dyrere ting, f.eks. Royal Copenhagen’s Musel Mega, Georg Jensen, værktøj, Weber og gear til haven eller køkkenmaskiner.

Udgivet 29-04-2011


  • Sig godmorgen med en gave

    Sig godmorgen med en gave

    Skal vi give hinanden en morgengave? JA! lyder det fra alle moderne brudepar. Smykker og ure er altid populære.

  • Bryllupsgavernes historie

    Bryllupsgavernes historie

    Intet bryllup uden gaver! Traditionen med gaver går langt tilbage i tiden. Morgengave til bruden – og stadig oftere også til brudgommen - er en væsentlig del af tradit...

  • Bytte, bytte købmand, ALDRIG bytte om igen…

    Bytte, bytte købmand, ALDRIG bytte om igen…

    Det er nemt. Det er gratis. Og I slipper for at skulle bytte 12 ens bryllupsgaver. Med andre ord: Der er ingen tid at spilde. Se at få lagt jeres ønskeseddel online!

  • Gaver til gæsterne

    Gaver til gæsterne

    En pose hjemmelavede karameller. En brownie-slikkepind i ’brudekjole’. Eller et brev sommerblomst-frø. Gaver til gæsten er et lille, symbolsk tak fra jer til jeres gæs...

  • Gaven til parret, der har alt

    Gaven til parret, der har alt

    Hvordan finder man den originale bryllupsgave til parret, der i forvejen har ALT?

  • Smykke til støtte for kampen mod brystkræft

    Smykke til støtte for kampen mod brystkræft

    For hvert solgte kampagnesmykke i Danmark donerer PANDORA 15 procent af overskuddet til Kræftens Bekæmpelse og STØT Brysterne.

  • Bryllupsgave med stil

    Bryllupsgave med stil

    Vasketøjskurven er et vaskeægte hit Selv om tøjet skal en tur i vaskemaskinen, kan man godt samle det med stil.

  • Bryllupsgave der gør madlavningen lidt sjovere

    Bryllupsgave der gør madlavningen lidt sjovere

    Industrielt design, når det er bedst - Normann Copenhagen præsenterer Chop.

  • En klassiker som bryllupsgave

    En klassiker som bryllupsgave

    En klassiker, der er kommet for at blive - Normann Copenhagen udvider Krenit serien. Ægte Krenit fans kan godt begynde at glæde sig! Normann Copenhagen udvider serien ...

  • Light Towers lyser op bryllupsfesten

    Light Towers lyser op bryllupsfesten

    Normann Copenhagen præsenterer fyrfadsstagen Light Towers Light Towers er en fyrfadsstage med plads til fem lys designet af Made by Makers.